Bázisolaj kisokos

  • Post category:Illóolaj / Olajok
  • Reading time:10 mins read

Mik azok a bázisolajok?

A bázisolajokat vagy hívhatjuk őket vivőolajoknak, hordozóolajoknak is, az illóolajok hígítására és a bőrre való felvitelére használják. Ez azért van így, mert az illóolajok erős koncentrátumok, és irritációt okozhatnak, ha közvetlenül alkalmazzuk őket.

A legtöbb bázisolaj illatmentes vagy enyhén illatosított, és nem zavarja az illóolajok terápiás tulajdonságait. Használhatók önmagukban vagy más olajokkal együtt a bőr ápolására.

Hogyan válasszuk ki, hogy számunkra melyik a megfelelő?

Nagyon mellélőni igazából nem tudsz, de néhány dolgot érdemes szem előtt tartani!

Illat: Néhány hordozóolajnak határozott illata van. Ha egy illóolajhoz adjuk, megváltoztathatja annak az illatát.
Felszívódás: Egyes hordozóolajok jobban felszívódnak a bőrödbe, mint mások.
Bőrtípus: A bőrtípustól függően egyes olajok irritációt okozhatnak, vagy ronthatják a bőr állapotát, például a pattanásokat idézhetnek elő.
Szavatossági idő: Egyes hordozóolajok hosszabb ideig tárolhatók, mint mások, anélkül, hogy megromlanának.

Csak olyan gyártótól vásárolj bázisolajat, akiben megbízol! Keresd a hidegen sajtolt, 100 százalékos tisztaságú, adalékanyag- és tartósítószermentes olajokat. Ha étolajat szeretnél használni, válassz hidegen sajtolt, biofajtákat.

Az alábbi lista az aromaterápiához, masszázshoz és bőrápoláshoz használt illóolajok hígításához használt népszerű termékeket tartalmazza. A lista nem teljes, de jó kiindulópont.

1. Kókuszolaj

A kókuszolaj az érett kókuszdió húsából készült étolaj. Finomított vagy finomítatlan változatban kapható.

A finomítatlan kókuszolaj friss kókuszdióhúsból származik. Nem dolgozzák fel vegyszerekkel, és megőrzi a kókusz illatát és ízét.

A finomított kókuszolaj szárított kókuszdióhúsból, más néven koprából származik. Fehérítik és szagtalanítják, hogy eltávolítsák a szennyeződéseket, valamint a kókuszdió jellegzetes aromáját és ízét. A finomított kókuszdió nem teljesen természetes, és nem ajánlott hordozóolajként használni.

Felhasználás: A kókuszolaj bőrtápláló zsírsavakat és polifenolokat tartalmaz, ami miatt kiváló vivőolaj masszázsolajokhoz és bőrápolási készítményekhez.

2. Jojobaolaj

A jojobaolaj a jojoba növény magjából származik. Finom, diós illata van. Technikailag a jojoba nem olaj, hanem egy viasz, amely erős hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik. Úgy gondolják, hogy szorosan utánozza a faggyút, a bőr természetes olaját.

A jojobaolaj használata segíthet csökkenteni a bőr olajtermelését a pattanásokra hajlamos embereknél, mivel a bőr azt hiszi, hogy elég olajat termelt.

Felhasználás: A jojobaolaj könnyen beszívódik a bőrbe, és nem tömíti el a pórusokat. Nagyszerű masszázsolajokhoz, archidratálókhoz és fürdőolajokhoz.

3. Sárgabarackmagolaj

A sárgabarackmagolaj  a  magból készül. Ez egy lágyító olaj, amely magas zsírsav- és E-vitamin-tartalommal rendelkezik. Könnyen beszívódik a bőrbe, és enyhén édes, diós illata van. Vásárolhatsz ehető sárgabarackmagolajat, vagy kizárólag kozmetikai célokra szánt változatot.

Felhasználás: A sárgabarackmagolajról azt tartják, hogy segít lágyítani és megnyugtatni az irritált, viszkető bőrt. Használható vivőolajként masszázsolajok, fürdőolaj és hajápoló készítmények készítéséhez.

4. Édes mandulaolaj

Az édesmandulaolajnak erős, diós illata van. Ez egy étkezési olaj, amelyet az édesmandula magjából állítanak elő. Könnyű, könnyen felszívódik, és remek hidratáló a száraz bőrre.

Az általános aromaterápiában is használják, de erős illata elfedheti az illóolajok aromáját.

Felhasználási területek: Az édesmandulaolaj az egyik legnépszerűbb bázisolaj a bőrápolásban. Remekül használható masszázsolajokban, fürdőolajokban és szappanokban.

5. Olívaolaj

Az olívaolaj préselt olajbogyóból származik. Leginkább egészséges, gyümölcsös aromájú étolajként ismert, de az aromaterápiában is használják vivőolajként.

Az olívaolaj illata zavarhatja egyes illóolajok illatát.

Felhasználás: Tele van zsírsavakkal és növényi szterolokkal, amelyek miatt kiválóan alkalmas a száraz bőr tisztítására és hidratálására. Használj az olívaolajat hordozóolajként masszázshoz, arctisztítókhoz, hajápoláshoz és házi készítésű szappanokhoz.

6. Argánolaj

Az argánolajat a Marokkóban őshonos argánfa gyümölcsében található magokból nyerik. Az olaj ehető, és hagyományosan a test külső és belső táplálására használják. Diós illata van, és gazdag A- és E-vitaminban, valamint egyszeresen telítetlen zsírsavakban.

Felhasználás: Az argánolaj segíthet a száraz bőr és haj, a ráncok és a bőrgyulladások kezelésében. Ezáltal kiváló vivőolaj az általános bőrápoláshoz és masszázsolajokhoz.

7. Csipkebogyóolaj

A csipkebogyó a Rosa rubiginosa bokor vagy a Rosa moschata bokor magja. Mindkét bokor virágai eltérnek a hagyományos rózsáktól. Amikor ezek a virágok elhalnak és lehullatják szirmaikat, a csipkebogyó marad hátra. A csipkebogyóból csipkebogyóolajat sajtolnak.

A csipkebogyóolajnak azonban nincs rózsaillata. Diós, földes illata van.

Felhasználás: Az A-vitamin egy természetes retinoid, amely segít az öregedés elleni küzdelemben, és mindkét vitamin segíthet visszafordítani a nap bőrre gyakorolt hatását. Használd vivőolajként száraz bőr elleni szerekhez, masszázsolajokhoz és hidratáló krémekhez.

8. Nigella olaj

A fekete magolaj a Nigella sativa növényből készül. Bár kevésbé ismert, mint más vivőolajok, gazdag megbízható forrás telítetlen és telített zsírsavakban. Úgy gondolják, hogy gyulladáscsökkentő képességekkel is rendelkezik.

Felhasználás: A feketemagolajat gyakran használják népi gyógyszerként bőrbetegségek, például ekcéma, akne és pikkelysömör enyhítésére. Ezt szem előtt tartva remek választás arcápoláshoz, masszázsolajokhoz és általános bőrápoláshoz.

9. Szőlőmagolaj

A szőlőmagolaj a szőlőmagból származik. Ez a borkészítés mellékterméke. Gazdag E-vitaminban, egy olyan tápanyagban, amelyről úgy gondolják, hogy gyógyítja a bőrt és csökkenti a ráncokat.

Felhasználás: A szőlőmagolaj könnyű, könnyen felszívódik a bőrbe, és semleges illatú. Jó bázisolaj, amelyet illóolajokkal együtt használhatunk testolajok és masszázsolajok készítéséhez.

10. Avokádóolaj

Az avokádóolaj egy nehéz, sűrű, étkezési olaj, amelyet az avokádó gyümölcséből készítenek. Diós illata van.

Az avokádóolaj magas olajsavtartalmú, egy egyszeresen telítetlen zsírsav, amelyről úgy gondolják, hogy segít a száraz, sérült bőrön.

Felhasználás:  Ez jó vivőolaj lehet a száraz bőr elleni szerekhez és testápoló krémekhez – kivéve, ha pattanásokkal küzdesz. Az avokádóolaj fokozhatja a faggyútermelést, ezért ha pattanásos bőröd van, használat előtt egyeztess bőrgyógyászoddal.

11. Napraforgóolaj

A napraforgóolaj a napraforgómagból kinyert étolaj. Semleges szagú.

Az olaj állítólag bőrgátként hat a fertőzést okozó toxinokkal és baktériumokkal szemben, így remek választás irritált bőrre.

Felhasználási területek: Úgy gondolják, hogy segít puhítani a bőrt, hidratálja a bőrt és enyhíti az irritációt, ezért ezt a vivőolajat adjuk hozzá a masszázsolajokhoz, vagy használjuk általános bőrápolásra.

12. Young Living V6

A V-6 frakcionált kókuszolaj, szezámmagolaj, olívaolaj, szőlőmagolaj, mandulaolaj, napraforgóolaj és búzacsíraolaj keveréke.

Felhasználása: Viszonylag szagtalan, így közkedvelt rollerek készítéséhez.

Hígítási arányok

Ha az illóolajokat Bázisolajjal hígítjuk, fontos, hogy kövessük ezeket a hígítási irányelveket.

Felnőttek számára:

2,5 százalékos hígítás: 15 csepp illóolaj 6 teáskanál vivőolajra.
3 százalékos hígítás: 20 csepp illóolaj 6 teáskanál vivőolajra.
5 százalékos hígítás: 30 csepp illóolaj 6 teáskanál vivőolajhoz
10 százalékos hígítás: 60 csepp illóolaj 6 teáskanál vivőolajonként

Gyermekeknek: